Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dendrobates auratus

21. 12. 2007

Dendrobates auratus

(zelená forma)

 

 

 

Popis: Dendrobates  auratus obývá nízko položené oblasti Panamy a Kostariky. Tento druh dospívá v jednom až druhém roce života. Pohlaví se dá poznat pouze podle kvákání. Jiné vizuální znaky nejsou vždy spolehlivé. Tento druh dorůstá velikosti od 3cm až do 6cm. Z počátku jsou plaché ale později si zvyknou na chovatele a nechají ho dělat potřebné úkony v teráriu aniž by se u toho zbytečně stresovaly.

 

Chov: Prvotní příznakem blížící se snůšky je viditelná aktivita samečka hledajícího vhodné místo pro snůšku. Ve volné přírodě kladou vajíčka do broméliových „jezírek“ nebo do jezírek v kmeni stromu. V zajetí je buď necháme naklást vajíčka (6-12) do bromélií a pak je oddělíme do připravených nádržek (do nádržky vždy jeden pulec protože jsou kanibalističtí) nebo jim připravíme kladiště v podobě petryho misky přikryté půlkou kokosového ořechu s otvorem pro vstup. Do misky nalijeme tak 0,5cm vysokou vrstvu vody do které potom samička klade. Další postup je stejný jako u předešlého způsobu. Vajíčka se nechají při teplotě 25°C líhnout asi 14-20 dní. Metamorfóza trvá při teplotě 26°C zhruba 40-50 dní. Mladé žabky se potom v počtu 10-12ks umístí do malých terárií kde se krmí octomilkami a čerstvě vylíhlimi cvrčky.

 

Ubytování: Terárium by pro 5 žabek mělo mít minimální rozměry 50x40x40cm (d x š x v). Je nutné udržovat vzdušnou vlhkost na 80-100% a  teráriu osázet velkým  množstvím rostlin. Podklad je tvořen směsí lignocelu, rašeliny a listí. V teráriu by mělo být větší množství úkrytů a otevřených míst, kde budou žabky lovit potravu (octomilky a cvrčci vhodné velikosti).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář