Jdi na obsah Jdi na menu
 


Phelsuma madagascariensis

10. 12. 2007

Phelsuma madagascariensis grandis

 

 

Taxonomické řazení:

Třída: plazi

  Řád: šupinatí

    Podřád: ještěři

      Čeleď: gekonovití

        Podčeleď: gekoni

          Rod: felzuma  

 

 

Popis: Tento, až 30 cm dlouhý gekon, pocházející ze severozápadního Madagaskaru a z ostrůvku Nosy Be, se vyznačuje zářivě zelenou barvou s červenými skvrnami na hřbetě a na hlavě, kde tvoří proužky. Dožívá se až 20 let a pohlavní dospělosti dosahuje v 1 roce. Obvykle rodí 2 mláďata která se při teplotě 28°C líhnou po 50-75 dnech inkubace.

 

Chování: Aktivní jsou ve dne, mláďata jsou často velmi plachá a hrozí poranění o stěny nádrže. Dospělí jedinci jsou často klidnější, na chovatele si snadněji zvyknou,a nechají ho v teráriu provádět co je potřeba. Tito gekoni jsou velmi čistotní, kálí jen na jedno místo.

 

Krmení: Převážně hmyzožravci, kteří však v dospělosti nepohrdnou ani myšími holátky. Mláďata se krmí nelétavými octomilkami. Mně osobně se osvědčilo jim sem tam jídelníček zpestřit  smýkaným hmyzem a kašičkou kterou připravuji smícháním broskvové přesnidávky s kousky ovoce a medem.

 

Ubytování: Pro dospělý pár postačí terárium o rozměrech 40 x 40 x 50 cm. Jako substrát používám vlhkou směs písku s větším množstvím rašeliny, popřípadě lignocelu. Terárium mám vybavené velkým množstvím rostlin (šplhavnice, sansevierie a epifity) a hlavně větvemi na šplhání (nejlepší jsou svisle postavené tyče bambusu, diky jejich hladkému povrchu se na nich felzumy budou často zdržovat). Terárium přes den vytápím na teplotu 28°C, s nočním poklesem na 21°C. Stěny terária denně rosím, protože felzumy olizují kapičky rosy ulpělé na skle a listech rostlin. Mláďata krmím denně, u dospělých jedinců stačí krmit jednou za 2-3 dny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář